Napisał 11:20 Zakup nieruchomości

Jak uniknąć zakupu mieszkania z drogimi opłatami?

mieszkanie drogie w utrzymaniu

Decyzja o zakupie mieszkania to poważny krok. Wśród wielu kwestii, jakie trzeba rozważyć przed podjęciem ostatecznego wyboru, powinno się sprawdzić, czy wybrana nieruchomość nie wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci drogich opłat. W związku z tym warto m.in. sprawdzić jej stan techniczny oraz możliwość zastosowania dodatkowych, energooszczędnych rozwiązań.

Obowiązujące opłaty

Kupno mieszkania wiąże się z dużymi opłatami dodatkowymi. Jednym z głównych jest podatek od czynności cywilno-prawnych, wynoszący 2% w przypadku zakupu nieruchomości, ale tylko tej z rynku wtórnego, co może być istotnym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji.

Warto również zasięgnąć informacji odnośnie opłat eksploatacyjnych. W tej kwestii najlepiej skontaktować się z zarządcą oraz sprawdzić poprzednie inwestycje dewelopera. Jeśli wymarzone mieszkanie znajduje się w konkretnej dzielnicy, wówczas można porównać ze sobą opłaty obowiązujące w nowym budownictwie z tymi standardowymi na rynku wtórnym. Może to pomóc w podjęciu decyzji, a przynajmniej przygotować na to czego się spodziewać.

Badanie stanu technicznego mieszkania

Obowiązująca od 2011 ustawa deweloperska nakłada na inwestorach obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego nieruchomości, czyli sprawdzenia jej stanu przed oddaniem do użytkowania. Jest to moment, kiedy deweloperowi zgłaszane są wszelkie uwagi i nieprawidłowości. Tutaj można skorzystać z profesjonalnej pomocy, która to pomoże dostrzec i ustrzec nas przed potencjalnie kosztownymi niedociągnięciami i wadami. Bez wątpienia natomiast nowe budownictwo stosuje nowoczesne techniki izolacyjne, co ma odzwierciedlenie w niższych rachunkach za ogrzewanie.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego natomiast, gdzie często mamy do czynienia ze ścianami bez odpowiedniej izolacji termicznej, a jeśli istnieje, zaleca się ocenę jej stanu technicznego, aby w przyszłości uniknąć rozczarowania wysokimi opłatami. Ponadto w wielu nieruchomościach na tym rynku popularne jest ogrzewanie gazowe, co jak wiadomo jest obecnie drogim rozwiązaniem.

Położenie mieszkania ma znaczenie

Na wysokość rachunków za ogrzewanie danego mieszkania wpływa również jego położenie względem stron świata. Specjaliści zalecają kupno nieruchomości o południowo-zachodnim położeniu. W takim układzie możemy cieszyć się słońcem i jasnością przez niemal cały dzień, co pozwoli na nagrzewanie się pomieszczeń nawet zimą, co z kolei przełoży się na oszczędność w rachunkach za ogrzewanie i prąd.

Właściwe urządzenie mieszkania

Opłaty eksploatacyjne mogą zostać znacznie obniżone przy umiejętnym i dobrze przemyślanym urządzeniu mieszkania. Wszystkie sprzęty RTV i AGD powinny być energooszczędne, najlepiej z najwyższej klasy energetycznej A+++. Dużą różnicę w rachunkach robi wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne lampki LED. Zużywają one nawet do 80% mniej energii, ale również ich żywotność jest 10-krotnie dłuższa. Nowoczesnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na balkonie.

Close