Napisał 08:30 Sprzedaż nieruchomości, Zakup nieruchomości

Sytuacja na rynku domów – spokojniej niż w mieszkaniach

Ostatnie miesiące to powrót hossy na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Odpowiada za to głównie program “Bezpieczny Kredyt 2%”, który po roku stagnacji odblokował strumień pieniędzy z hipotek. Jednak program ma swoje ograniczenia, w tym kwotowe. Najnowsze odczyty z rynku domów na sprzedaż pokazują, że wspomniane limity mocno ograniczają wpływ rządowych dotacji – mieszkania co prawda drożeją w szaleńczym tempie, jednak sytuacja z cenami domów jest spokojniejsza.

Domy – odnotowano nawet spadki cen

Analizę po III kwartale 2023 roku przygotował portal Nieruchomosci-online.pl. Dane dla poszczególnych miast wyglądają następująco:

Wnioski z raportu

W ostatnich miesiącach rynek nieruchomości w Polsce doświadczyły istotnych zmian. Wiele wskazuje na to, że chociaż liczba ofert mieszkań systematycznie maleje, segment domów jednorodzinnych nie odnotowuje podobnego trendu. W rzeczywistości w III kwartale bieżącego roku liczba ogłoszeń domów jednorodzinnych spadła jedynie o 2% w stosunku do poprzedniego kwartału. Ta stabilizacja podaży, obserwowana od kwietnia, wskazuje na utrzymujące się na mniej więcej stałym poziomie zainteresowanie tego typu nieruchomościami. Potwierdzają to dane z serwisu Nieruchomosci-online.pl – na portalu dostępnych jest obecnie około 44 tysiące ofert z całej Polski i liczba ta rośnie, czyli odbudowywany jest zasób podaży po jego sporej redukcji w 2021 roku.

Brak dostępnych mieszkań na wielu rynkach lokalnych skłania coraz więcej Polaków do poszukiwania domów jednorodzinnych, co przełożyło się na znaczący wzrost popytu w III kwartale tego roku. Programy takie jak „Bezpieczny Kredyt 2%” czy decyzje Komisji Nadzoru Finansowego, polegające na złagodzeniu warunków oceny kredytowej, z pewnością przyczyniły się do tego wzrostu. Dodatkowo, spostrzeżenia pośredników nieruchomości sugerują, że największym zainteresowaniem cieszą się obecnie domy gotowe do zamieszkania lub wymagające jedynie drobnych prac remontowych.

Jednakże sytuacja cenowa w segmencie domów jednorodzinnych jest zróżnicowana w zależności od regionu. Analizy serwisu Nieruchomosci-online.pl wskazują, że chociaż 11 miast wojewódzkich odnotowało wzrost średniej ceny ofertowej za metr kwadratowy domu w III kwartale, to w siedmiu innych miastach ceny pozostały stabilne lub nawet spadły. Taka dynamika rynku może wskazywać na to, że poszukiwania nieruchomości przez Polaków nie ograniczają się jedynie do dużych ośrodków miejskich, a różnorodność ofert oraz cen w poszczególnych regionach kształtuje decyzje potencjalnych nabywców.

Prognozy

Sytuacja na rynku domów, podobnie jak na rynku mieszkań, w dużej mierze zleży od dalszych poczynań rządu, w tym od kierunku polityki pieniężnej. Na pewno jeśli kredyty nadal będą tanieć, liczba chętnych na zakup domu będzie rosła. Jednak programy wspierające mieszkaniówkę, takie jak “Bezpieczny Kredyt 2%”, ze względu na swoją specyfikę (np. limity cenowe), mogą przekierowywać popyt głównie na mieszkania.

Close