Napisał 11:20 Sprzedaż nieruchomości

Jak podnieść wartość sprzedaży lub wynajmu domu/mieszkania

podnoszenie wartości mieszkania do sprzedaży

Na rynku nieruchomości wartość danego domu czy mieszkania jest determinowana przez wiele czynników – lokalizację, wielkość, standard wykończenia, a nawet obecne trendy w projektowaniu wnętrz. Co ważne, niektóre z tych czynników są poza naszą kontrolą, ale są takie, które możemy skutecznie kształtować, by zwiększyć atrakcyjność naszej nieruchomości i tym samym podnieść jej wartość oraz cenę transakcyjną. Czy planujesz sprzedać dom lub wynająć mieszkanie? A może po prostu chcesz inwestować w swoją nieruchomość, by przyszłość przyniosła jeszcze większe zyski? W tym artykule podpowiemy Ci, jakie kroki możesz podjąć, aby zwiększyć wartość Twojego domu czy mieszkania, zarówno w kontekście sprzedaży, jak i wynajmu. Znajdziesz tu praktyczne porady i przykłady, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję o tym, jakie działania są najbardziej opłacalne w Twoim przypadku.

Wykorzystanie home stagingu

Home staging powinieneś traktować jako absolutną podstawę i wręcz konieczność, jeśli chcesz podnieść wartość nieruchomości. Zapewne wiesz, na czym on polega, ale krótko przypomnijmy: to niskokosztowe zabiegi aranżacyjne, dzięki którym mieszkanie prezentuje się atrakcyjniej. Nie będziemy tutaj tworzyć kolejnego poradnika home stagingu, ponieważ znajdziesz takich wiele w internecie. Zaznaczymy jedynie, iż, biorąc pod uwagę relację nakładu kosztów i pracy do uzyskanych efektów, home staging to najbardziej efektywna metoda wpływania na wartość nieruchomości mieszkaniowej.

Malowanie i drobne remonty

Czasami bywają zaliczane do home stagingu, jednak my wolimy je oddzielać. Remont nie musi od razu oznaczać wielkiego przedsięwzięcia, do którego będziesz potrzebować specjalistycznych narzędzi oraz pomocy fachowców. Często są to rzeczy dosyć łatwe do wykonania i możesz się nimi zająć osobiście. Mowa chociażby o malowaniu ścian – proste, niedrogie, a potrafi kompletnie odmienić mieszkanie, a tym samym podnieść jego wartość. Do tego dochodzą też poprawki takie jak wymiana lub przymocowanie listw przypodłogowych, poprawienie poluzowanych gniazdek i włączników, wymienienie frontów mebli, oklejenie obitych mebli itp.

Inwestycje w nowoczesne udogodnienia

Zakres cenowy takich rozwiązań jest bardzo różny, ale też dzięki temu możesz w pełni kontrolować to, jak dużo zainwestujesz. Podstawa to wymiana żarówek na energooszczędne. Do tego warto dorzucić elementy smart home, chociażby wspomniane żarówki mogą być typu smart, dzięki czemu będzie można kontrolować je za pomocą smartfona i zmieniać natężenie ich światła. Można też rozważyć inne elementy poprawiające standard energetyczny mieszkania oraz komfort korzystania z niego, np. elektroniczne termostaty do grzejników – w przeciwieństwie do zwykłych pokręteł można je w pełni programować, dzięki czemu np. ogranicza się grzanie w godzinach, gdy nikogo nie ma w domu. Droższą inwestycją jest klimatyzacja, jednak coraz wyższe temperatury latem sprawiają, iż często brak tego udogodnienia odstraszy wielu potencjalnych nabywców lub najemców.

Zwiększenie przestrzeni użytkowej

Zastanów się, czy jesteś w stanie jakoś zwiększyć przestrzeń użytkową swojej nieruchomości? Rozwiązania zależą od konkretnej sytuacji, ale może to być:

  • zaadoptowanie poddasza, tak aby służyło jako dodatkowy pokój lub składzik,
  • powiększenie piwnicy o przylegający korytarz, jeśli dany odcinek korytarza prowadzi tylko do naszego pomieszczenia,
  • powiększenie mieszkania o nieużytkowaną przez nikogo przestrzeń wspólną.

Zwiększenie funkcjonalności

To jest szczególnie ważne w nieruchomościach o małym metrażu – mogą one komfortowo zaspokajać potrzebę mieszkaniową, jednak muszą być dobrze zaprojektowane. Istotnym elementem jest wyposażenie. Warto rozejrzeć się za wielofunkcyjnymi urządzeniami (np. pralko-suszarka) oraz meblami (np. łóżko, które po złożeniu pełni rolę regału lub biurka).

Jak widzisz – zwiększanie wartości domu lub mieszkania nie musi od razu oznaczać dużych ingerencji oraz dużych nakładów finansowych. Swoje działania możesz dostosować do realnych potrzeb oraz założonego budżetu. Jedno jest pewne – zawsze warto zrobić cokolwiek, co korzystnie wpłynie na cenę lub czynsz nieruchomości.

Close