Napisał 10:54 Zakup nieruchomości

Pomieszczenie przynależne – co to takiego?

garaż przy domu

Pomieszczenie przynależne i pomieszczenie pomocnice to dwa rodzaje pomieszczeń, które wspierają funkcjonowanie lokalu mieszkalnego. Czym jest pomieszczenie przynależne?

Pomieszczenie pomocnicze ułatwia, a w niektórych przypadkach umożliwia korzystanie z lokalu mieszkalnego. Pomieszczenie pomocnicze może, ale nie musi znajdować się w mieszkaniu, za to musi być z nim związane prawnie i funkcjonalnie. Pomieszczenie pomocnicze to między innymi przedpokój, łazienka, toaleta, spiżarnia, korytarz, garderoba i balkon. Pomieszczeniem pomocniczym są również schody, poddasze, strych lub taras, pod warunkiem że znajdują się wewnątrz jednego lokalu.

Czym jest pomieszczenie przynależne?

Pomieszczenie przynależne nie jest niezbędne do normalnego funkcjonowania lokalu mieszkalnego, ale w wielu przypadkach ułatwia korzystanie z nieruchomości, przez co staje się ona bardziej funkcjonalna.

Pomieszczenie przynależne nie musi być połączone z danym lokalem, ale musi się znajdować w obrębie jednej nieruchomości gruntowej. Pomieszczenie takie jest udostępnione do wyłącznego użytkowania przez właścicieli danej nieruchomości. Z jednym lokalem mieszkalnym może być prawnie związanych kilka pomieszczeń przynależnych o różnych funkcjach. Pomieszczenia przynależne mają wspólną księgę wieczystą razem z mieszkaniem i nie można ich sprzedać osobno.

Rodzaje pomieszczeń przynależnych

Pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego może być piwnica, komórka lokatorska, strych lub garaż.

W nowoczesnych budynkach mieszkalnych lokatorom są udostępniane komórki lokatorskie. Najczęściej są one zlokalizowane na kondygnacji podziemnej, w przyziemiu, a rzadziej na piętrach, na których znajdują się lokale mieszkalne. Komórki służą przechowywaniu rzeczy i niewątpliwie zwiększają funkcjonalność mieszkania, w którym nie musimy składować przedmiotów, które nie są potrzebne na co dzień. W budynkach zazwyczaj jest mniej komórek lokatorskich niż mieszkań, dlatego mogą one podnieść wartość mieszkania, do którego przynależą.

W starszych budynkach np. w kamienicach oraz blokach z wielkiej płyty odpowiednikiem komórki lokatorskiej jest piwnica. Są one zawsze zlokalizowane na kondygnacji podziemnej i zazwyczaj odpowiadają one liczbie mieszkań w danym budynku. Najczęściej ich standard wykończenia jest niższy niż w przypadku komórek lokatorskich.

Strych to pomieszczenie przynależne, którego nie spotkamy już w nowym budownictwie. W kamienicach strych będzie pomieszczeniem przynależnym, jeśli zostaną w nim wydzielone pomieszczenia, które zostaną przypisane do poszczególnych lokali. Jeśli odrębne pomieszczenia nie zostaną utworzone, a ze strychu mogą korzystać wszyscy lokatorzy, to stanowi on cześć wspólną. Za to, jeśli strych połączony jest z lokalem mieszkalnym i można do niego przejść wyłącznie z mieszkania położonego na ostatniej kondygnacji, to w praktyce jest on pomieszczeniem pomocniczym.

Garaż jako pomieszczenie przynależne

Garaż może być pomieszczeniem przynależnym, jeśli jest wyodrębnionym pomieszczeniem ograniczonym ścianami. W tym przypadku musimy pamiętać, że nie możemy sprzedać samego garażu, a ustanawiając hipotekę na mieszkaniu, obciążamy zabezpieczeniem również garaż.

W praktyce rozwiązanie takie jest rzadko spotykane. W przypadku nowych inwestycji deweloperskich najczęściej mamy do czynienia z miejscem postojowym, jako udziałem w powierzchni garażu wielostanowiskowego, zlokalizowanego najczęściej na kondygnacji podziemnej.

Garaż może też być samodzielną nieruchomością i stanowić odrębną własność. Sytuacja taka ma miejsce, gdy garaż stoi na osobnej działce z wyodrębnioną księgą wieczystą gruntu. W tym przypadku może być zarówno budowlą wolnostojącą, jak i częścią zespołu boksów garażowych.

Close