Napisał 09:50 Wynajem nieruchomości

Mija gorączka na rynku najmu mieszkań – czynsze spadają

W 2022 roku w Polsce panował ogromny popyt na lokale na wynajem. Oferty znikały w ekspresowym tempie, a zainteresowani nie mieli większego wyboru. Sytuacja wyglądała niewiele inaczej w pierwszej połowie 2023 roku. Po wakacjach trendy rynkowe zaczęły się jednak nieco zmieniać. Czy najbliższe miesiące będą stać pod znakiem obniżek czynszów?

Czy to koniec z wysokimi cenami najmu? Raport Otodom

Serwis Otodom opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku najmu w grudniu 2023 roku. Ewidentnie widać zmiany – zainteresowani mogą przebierać w ofertach. Właściciele lokali obniżają ceny, a klienci mają coraz wyższe oczekiwania. Oto kilka istotnych danych, które pokazują, jak wygląda sytuacja:

  • Liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem na koniec grudnia wynosiła 22,7 tys. i była o 52% większa niż na koniec 2022 roku. Spadek nastąpił wyłącznie w przypadku Rzeszowa i Zielonej Góry. W Warszawie, Lublinie czy Białymstoku podaż była ponad dwukrotnie większa.
  • Przeciętna miesięczna liczba ofert w 2023 roku wynosiła 43 tys., czyli o 11 tys. więcej niż w 2022 roku. Pod tym względem przypomina to okres sprzed pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie.
  • Średnia stawka najmu w miastach wojewódzkich wyniosła 3620 zł i była o 5% wyższa niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu wyhamowuje, co jest sygnałem stabilizacji stawek.

Część mieszkań zostało zwolnionych przez imigrantów i wróciły na rynek. Z drugiej strony szybko rosnące ceny nieruchomości spowodowały, że wielu Polaków musiało odłożyć na przyszłość ich zakup ze względu na m.in. brak zdolności kredytowej. Najemcy mają coraz większy wybór lokali i stawiają też wyższe wymagania. Część właścicieli mieszkań na wynajem może być zmuszonych do obniżenia cen, aby mieć szansę na znalezienie lokatorów.

Podaż rośnie – analiza nieruchomosci-online.pl

Podobne wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Nieruchomosci-online.pl. Wynika z niego, że w grudniu podaż mieszkań była o 8% większa niż we wrześniu. Ogłoszeń było o 46% więcej niż przed rokiem. Szukający lokali mieli bardzo duży wybór. Wynajmujący zaczęli obniżać swoje oczekiwania finansowe. W Kielcach, Olsztynie i Toruniu, w przypadku kawalerek odnotowano spadek cen i około 6% w stosunku do poprzedniego kwartału. Obniżki na poziomie 2-4% miały miejsce w Gorzowie Wlkp., Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W pozostałych stolicach województw nastąpiły nieznaczne wzrosty.

Czynsze w ostatnich miesiącach urealniły się w stosunku do możliwości lokatorów. Natomiast nie doszło do wysokich obniżek – to kilka procent kwartał do kwartału. Mało prawdopodobne, aby ceny znacząco spadły w 2024 roku. Jeśli zostanie uruchomiony program Mieszkanie na Start, część najemców z niego skorzysta i tym samym osłabią popyt na lokale. Jeśli tak duża podaż utrzyma się, część nieruchomości może długo oczekiwać na najemców. Spadki cen są bardzo prawdopodobne, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, że do nich dojdzie. Znaczenie mają inflacja, dostępność i zasady rządowego programu wsparcia oraz sytuacja na Ukrainie.

Close