Napisał 10:51 Zakup nieruchomości

Mieszkanie z dwiema łazienkami – zalety i wady

nowa łazienka w mieszkaniu

Dwie łazienki to częste marzenie większych rodzin. Jednak nawet para może skorzystać na mieszkaniu z dwoma pomieszczeniami sanitarnymi. Rozwiązanie to niesie za sobą sporo plusów i coraz częściej jest stosowane w lokalach o większym metrażu. Dwie łazienki nie zawsze są jednak trafionym wyborem. Nim zdecydujemy się, która z opcji jest dla nas, sprawdźmy mocne i słabe strony lokalu mieszkalnego wyposażonego w dwie łazienki.

W dużym mieszkaniu i dla dużej rodziny

Jak wspominaliśmy na wstępie, dwie łazienki są rozwiązaniem stworzonym dla dużych rodzin. Jeśli pozwalają na to warunki metrażowe, warto bez wahania aranżować przestrzeń tak, by oddzielić dwa pomieszczenia sanitarne. Oszczędzi to nerwów również osobom pracującym na zmiany czy o nieuregulowanym trybie życia. Mówiąc wprost dwie łazienki przydadzą się wszędzie tam, gdzie rano domownicy chcą jak najmniej wchodzić sobie w drogę.

Jednak potrzeby to jedno, a możliwości drugie. Dwie łazienki okażą się dobrym wyjściem tylko wtedy, gdy naprawdę mamy na nie miejsce. Próba wydzielenia dwóch pomieszczeń w małym mieszkaniu może okazać się katastrofą. Klaustrofobiczne łazienki i ciasne korytarze nie są wygodne i funkcjonalne, nawet jeśli dają pozór prywatnej przestrzeni.

Więcej plusów i minusów

Posiadanie dwóch łazienek to szersze możliwości aranżacyjne i szansa na wyposażenie sanitariatów w ulubione sprzęty. Jeśli tylko pozwala na to miejsce, w jednej łazience może znajdować się wanna, a w drugiej prysznic. Łazienki można dodatkowo urządzić w różnym stylu, stosując za każdym razem ulubione kolory i dodatki.

Jeśli zabudowa i układ mieszkania dają nam takie możliwości, warto zaaranżować jedną z łazienek blisko sypialni. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w przypadku mieszkań dwupoziomowych lub o dużym metrażu. Przy pokoju, w którym spędzamy noce, można wydzielić nawet niewielką przestrzeń na WC i dzięki temu dać domownikom większą swobodę.

Ewidentnym minusem posiadania dwóch łazienek jest więcej sprzątania. W łazienkach należy zachować szczególną higienę, a z dwiema pracy jest znacznie więcej. Oprócz tego urządzenie oddzielnych sanitariatów i ewentualne remonty przestrzeni łazienkowych to spory wydatek. Warto się na niego przygotować również wtedy, gdy dopiero zastanawiamy się nad rozdzieleniem łazienki. Prace budowlane w pomieszczeniach sanitarnych zawsze są pracochłonne i kosztowne. Nim je zaczniemy, koniecznie sprawdźmy też istniejące w naszym lokalu węzły wodociągowe i elektryczne.

Nie każdy projekt wnętrza da się zrealizować – szczególnie w starym budownictwie i gdy dotyczy on wc lub kuchni. Dwie łazienki mogą być kiepskim pomysłem w kamienicznych mieszkaniach, nawet gdy są one przestronne. Dlaczego? Dwa pomieszczenia sanitarne mogą tworzyć zbyt duże obciążenie dla starej sieci wodociągowej. Jeśli budynek, w którym mieszkamy, ma wiele lat, przed realizacją tego typu projektów należy koniecznie skonsultować się z zarządcą.

Close