Informacja o aktualnej wartości nieruchomości jest nam potrzebna do zawarcia ubezpieczenia nieruchomości. Potrzebujemy jej również, wystawiając mieszkanie lub dom na sprzedaż. Nie zawsze musimy jednak bazować na oficjalnych wycenach. W jaki sposób możemy szybko i tanio oszacować wartość nieruchomości?
Operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości przygotowana przez rzeczoznawcę majątkowego to pewne źródło informacji o wartości nieruchomości. Dokument taki jest również honorowany przez urzędy i banki, więc w niektórych przypadkach jest niezbędny. Przygotowanie operatu kosztuje od kilkuset złotych do około 2 tys. zł w zależności od rodzaju i lokalizacji nieruchomości, a jego opracowanie trwa kilka dni.
Jeśli nie potrzebujemy dokładnej informacji o wartości nieruchomości i nie jest nam ona potrzebna w sprawach urzędowych, możemy sami oszacować przybliżoną wartość.
Jak ustalić wartość mieszkania lub domu?
Jeśli zastanawiamy się, jaką wartość ma nasza nieruchomość, najprostszą metodą jest analiza lokalnego rynku. Za pomocą stron internetowych z ofertami mieszkań na sprzedaż możemy poszukać nieruchomości podobnej do naszej. Trzeba przy tym pamiętać, że na wartość mieszkania wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich, to:
- lokalizacja, w tym dostęp do lokali usługowych, czy rozbudowana sieć komunikacji miejskiej,
- powierzchnia nieruchomości oraz układ pomieszczeń,
- roku budowy,
- standard wykończenia oraz jej stan techniczny.
Nie bez znaczenia jest też np. piętro, na którym znajduje się mieszkanie, wyposażenie lokalu, czy udogodnienia w budynku, takie jak winda, czy monitoring.
Im bardziej podobną nieruchomość znajdziemy, tym dokładniej uda nam się oszacować jej wartość. Nie powinniśmy mieć z tym problemu w przypadku mieszkań w miastach z bogatą ofertą lokali na sprzedaż. Trudniej w ten sposób będzie nam oszacować wartość mieszkania w mniejszych miastach, domów lub nietypowych nieruchomości np. bardzo dużych mieszkań.
Szacując wartość w ten sposób, musimy pamiętać, że w ogłoszeniach znajdziemy ceny ofertowe. Są one zazwyczaj od kilku nawet do kilkudziesięciu procenty wyższe niż ceny transakcyjne, czyli takie, po których dana nieruchomość zostanie sprzedana. Warto to uwzględnić w swoich szacunkach.
Pomoc pośrednika
Inną metodą oszacowania wartości jest pomoc pośrednika w obrocie nieruchomościami. Znając lokalny rynek, specjalista będzie w stanie oszacować wartość nieruchomości. Ponieważ pośrednik wie, jakie są rzeczywiste ceny, po jakich realizowane są transakcje kupna-sprzedaży podobnych nieruchomości będzie w stanie uwzględnić to w swoich ocenach. Usługa taka z pewnością będzie płatna, ale możemy się spodziewać niższego kosztu niż w przypadku operatu szacunkowego przygotowanego przez rzeczoznawcę.
Wycena przez internet
Popularną formą szacowania wartości nieruchomości jest jej wycena za pomocą narzędzi dostępnych w internecie. Specjalne kalkulatory szukają ofert sprzedaży nieruchomości o parametrach możliwie najbardziej zbliżonych do podanych przez nas w formularzu. Bardziej zaawansowane narzędzia umożliwiają sprawdzenie wartości naszej nieruchomości na podstawie cen transakcyjnych. Korzystanie z serwisów jest płatne, ale koszt raczej nie przekracza kilkudziesięciu złotych za pojedyncze szacowanie.
W przypadku każdej wyceny nieruchomości, robionej samodzielnie z wykorzystaniem różnych dostępnych metod, należy pamiętać, że wyniki są jedynie przybliżone i stanowią dla nas ogólną informację. Jeśli potrzebujemy dokładnej wyceny, musimy skorzystać z analizy przygotowanej przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami.