Napisał 09:36 Sprzedaż nieruchomości, Zakup nieruchomości

Sytuacja na rynku wtórnym w I kwartale 2025

Portal Nieruchomosci-online.pl opublikował niedawno dane, w których podsumował ceny mieszkań z drugiej ręki w I kwartale 2025 roku. Dzięki tym informacjom wiemy, że trzeci kwartał z rzędu stawki płacone za lokale mieszkalne w największych miastach spadły. Trend ten widać na przykład w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Warto przy tym zauważyć, że w wielu miastach ceny wciąż rosną.

Pod znakiem niewielkiej korekty

W I kwartale 2025 roku średnia stawka za metr kwadratowy kawalerki była o 0,8% niższa niż trzy miesiące wcześniej. Mieszkania obejmujące dwa pokoje są obecnie o 1% tańsze niż kwartał wcześniej, a duże trzypokojowe lokale są tańsze o 0,6%. Jest więc odrobinę taniej, ale aktywni kupcy w stolicy wciąż muszą płacić o 17-19 tysięcy na metr. Jak zmiany cen wyglądały w stolicy Małopolski? Kawalerki w Krakowie są obecnie tańsze o 0,8%. Ceny mieszkań obejmujących dwa i trzy pokoje spadły z kwartału na kwartał o 1,6%.

Korekty w dół są widoczne również we Wrocławiu. Cena kawalerek spadła tam o 1,4%. Obniżki były też widoczne w lokalach o większym metrażu.

Opisane spadki cen przekładają się na oszczędność dla kupujących na poziomie 100 – 260 złotych na metrze. Choć korekty nie są duże widać wyraźnie, że ceny mieszkań spadają przede wszystkim w dużych miastach. Trend ten jest widoczny od drugiej połowy 2024 roku.

Jednak nie wszystkie metropolie mu uległy. W Gdańsku lokale mieszkalne podrożały średnio o 3% bez względu na metraż. Być może wynika to z aktywności deweloperskiej na tamtejszym rynku. Do oferty mieszkaniowej w Gdańsku trafia dużo mieszkań o wysokim standardzie.

Regionalne zróżnicowanie cen

Informacje zebrane przez portal Nieruchomosci-online.pl pokazują, że wahania cen ofertowych różnią się w zależności od regionu. Stabilizacja stawek lub lekkie obniżki widać w połowie miast wojewódzkich. W miejscowościach, które do tej pory uchodziły za tańsze, ceny za metr wciąż rosną.

W omawianym okresie średnie stawki za metr kwadratowy w segmencie kawalerek wzrosły najbardziej, bo o 5% w Kielcach, Łodzi, Rzeszowie i Zielonej Górze. W pozostałych miejscowościach korekty w górę wyniosły najczęściej 1-2% Średnia stawka za metr mieszkania dwupokojowego wzrosła maksymalnie o 6% w Katowicach. Zwykle podwyżki wyniosły w tym sektorze od 1 do 3%.

Jeśli spojrzymy na ceny lokali mieszkalnych w skali rok do roku, to w większości dużych miast są one wyższe. Wyjątkiem są największe metropolie, czyli Warszawa, Kraków i Wrocław. Tam stawki w porównaniu z 2024 pozostały na tym samym poziomie lub spadły o 1 do 3%. Jak przekłada się to na aktywność kupujących? W skali kwartał do kwartału częściej przeglądali oni ogłoszenia na portalach internetowych i chętniej nawiązywali kontakt ze sprzedającymi. Liczba kontaktów nawiązanych z ogłoszeniodawcami w portalu Nieruchomosci-online.pl wzrosła o 7%. Mimo to popyt na lokale mieszkalne jest podobny do notowanego w tym samym okresie rok wcześniej. Mogą na to wpływać wciąż wysokie ceny za metr i brak wyczekiwanych obniżek stóp procentowych. Według ankiety portalu Nieruchomosci-online.pl, w której wzięło udział 1000 respondentów, tylko 22% z nich uznało, że to dobry moment na zakup mieszkania.

Close