Tylko w zeszłym roku w Polsce zorganizowano niemal 8 tysięcy licytacji komorniczych. Tym samym 2023 był najaktywniejszym okresem dla komorników od ostatnich 5 lat. Więcej licytacji sprawia, że coraz szersza grupa inwestorów jest zainteresowana zakupem licytowanych nieruchomości mieszkaniowych. Ich głównym, atutem jest niska cena. Czy w takim razie lokum z licytacji to świetna okazja? Jak wygląda cała procedura?
Na czym polega licytacja?
Ceny wywoławcze lokali z licytacji są od 20 do nawet 50% niższe niż podobne mieszkania z rynku wtórnego. Dzięki temu dla wielu osób są świetną okazją inwestycyjną lub łatwiejszą drogą do dojścia do własności nieruchomości. Do samej licytacji warto się dobrze przygotować. Podstawą jest kontakt z komornikiem prowadzącym sprawę. Licytacja to procedura, w której trakcie komornik sprzedaje majątek dłużnika podlegający egzekucji. Dzieje się to w trakcie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela. Aby procedura się rozpoczęła, niezbędny jest tytuł wykonawczy czyli na przykład orzeczenie sądu. Dopiero gdy dłużnik mimo wszczętych kroków prawnych nie ureguluje długów, następuje zajęcie jego majątku i oszczędności. Nie oznacza to, że osoba podlegająca egzekucji komorniczej traci wszystko. Licytacją objęty jest tylko majątek o wartości, która pokrywa zobowiązania.
Warto pamiętać, że licytacja to ostateczność i osoba zadłużona dostaje wcześniej przynajmniej kilka wezwań do zapłaty. Nawet po rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego ma on dwa tygodnie na spłatę długów. Jeśli mu się to uda, cały proces zostaje wstrzymany. W praktyce procedura ta jest wydłużona w czasie i na każdym jej etapie istnieje szansa na polubowne załatwienie sprawy. Jeśli nie ma na to szans, wierzyciel występuje do komornika o wycenę majątku dłużnika i wystawienie go na licytację. W momencie, gdy cała ta procedura jest zakończona komornik i sąd wyznaczają datę licytacji. Musi być ona ogłoszona do publicznej wiadomości na dwa tygodnie wcześniej.
Ogłoszenie o licytacji powinna zawierać nie tylko jej datę i miejsce, ale również szacowaną wartość nieruchomości i jej cenę wywoławczą. Gdzie można znaleźć tego typu informacje? Ogłoszenia o licytacjach publikowane są na witrynach lokalnych komorników lub stronach administracji sądowej.
Jak kupić licytowane mieszkanie?
Jeśli nieruchomość podlegająca licytacji komorniczej nas interesuje, najpierw należy wpłacić wadium, którego wysokość powinna być zawarta w ogłoszeniu.W ten sposób zabezpieczymy swój udział w całej procedurze. Jest to też informacja dla sądu, że do licytacji przystępują tylko osoby realnie zainteresowane zakupem. Wadium jest zwracane, jeśli jeśli nie uda nam się wygrać licytacji lub wliczane do zapłaty, gdy kupimy interesujący nas lokal. Samo licytowanie nie jest trudne i polega na przebijaniu oferty konkurentów przynajmniej o 1% wartości. Gdy któraś propozycja nie zostanie przebita, lokum automatycznie trafia do osoby, która ją złożyła. Nabywca na wpłacenie reszty wylicytowanej kwoty ma od 14 dni do maksymalnie miesiąca. Jeśli tego nie zrobi, mieszkanie znów trafią pod młotek, a on traci wadium.
Osoba, która nabyła nieruchomość drogą licytacji, otrzymuje przybicie, czyli postanowienie o zmianie właściciela wydane przez sąd. Po jego uprawomocnieniu wszystkie hipoteki, jakie ciążyły na nieruchomości, zostają usunięte.