To już czwarty kwartał z rzędu, w którym sprzedaż deweloperów wchodzących w skład indeksu WIG-Nieruchomości spada. 9 firm deweloperskich, których wyniki finansowe bada Bankier.pl, sprzedało łącznie w III kwartale tego roku 3808 mieszkań, czyli ponad 1 000 mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy działał Bezpieczny kredyt 2 proc.
Spadek sprzedaży lokali wyżej wspominanych deweloperów sięgnął 22,1 proc. rok do roku i 2,5 proc. kwartał do kwartału. Trudno się dziwić takim wynikom, kiedy to właśnie z początkiem III kwartału zeszłego roku wystartował Bezpieczny kredyt 2 proc., który pobudził popyt, skutkujący sprzedażą nieruchomości do nieosiągalnych wcześniej poziomów.
Tendencja spadkowa rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2023 roku, kiedy było już wiadomo, że wspomniany wcześniej rządowy program się kończy.
Trudne warunki na rynku nieruchomości
Gdyby nie Bezpieczny kredyt 2 proc., to nigdy nie udałoby się deweloperom osiągnąć takich wyników sprzedaży jak w drugiej połowie zeszłego roku, bo ogólne warunki rynkowe w mieszkaniówce są trudne. Przypomnijmy, że stopy procentowe są już przez długi czas utrzymywane na poziomie najwyższym od 20 lat, co bezpośrednio przekłada się na koszty i dostępność kredytów hipotecznych. A większość klientów na rynku finansuje jednak zakup nieruchomości ze wsparciem banku, więc restrykcyjna polityka monetarna zniechęca ich do realizacji transakcji.
WIG-Nieruchomości notuje dobre wyniki
Mimo niesprzyjającej deweloperom sytuacji rynkowej WIG-Nieruchomości notuje lepsze wyniki niż można by się spodziewać. W trakcie III kwartału indeks ten wzrósł o 0,75 proc. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to wynikiem pozytywnych informacji, które obiegły media pod koniec września. Chodzi o silne poparcie najważniejszych polityków Koalicji Obywatelskiej i PSL dla nowego programu dopłat do kredytów hipotecznych.
Spadki sprzedaży u większości deweloperów
Część podmiotów w III kwartale zaliczyła oczywiście spadki, a największe tąpnięcie dotyczyło Lokum Development (-96,4 proc. r/r). Oprócz niego mniej lokali sprzedał Marvipol (-48,8 proc.), Wikana (-43,2 proc.), Develia (-14,3 proc.), Inpro (-56,6 proc.), Atal (-53,3 proc.) i Murapol (-26,3 proc.). W rokrocznym porównaniu na plusie ten okres zapisał się w sprawozdaniach finansowych Grupy Archicom i Echo (+19,5 proc.) i Dom Development (+6,9 proc.).
Złe wyniki deweloperów to jednak dobre informacje dla osób, które planują kupić mieszkanie. Sytuacja na rynku jest już stabilna, więc wzrosty cen wreszcie wyhamowały. Czy jest zatem szansa na to, że nieruchomości zaczną tanieć?
Michał Kubicki z Bankier.pl wyjaśnia, że aby doszło do obniżek, musiałby zdarzyć się kryzys w gospodarce, a to sytuacja niekorzystna. Pozostaje więc cieszyć się z tego, że nieruchomości drożeją o maksymalnie kilka procent w skali roku, a nie o kilkanaście albo kilkadziesiąt jak miało to miejsce w ostatnim czasie.