madama
strzalka
mm

Marcello
Mottadelli

dyrygent

Artysta ukończył studia organowe (wykonawstwo i kompozycja) w Conservatoria Giuseppe Verdi w Mediolanie. Przez pierwsze dwa lata kariery pracował jako pierwszy kapelmistrz w Stadttheater Bern w Szwajcarii, w którym odpowiedzialny był za repertuar operowy. Równocześnie prowadził spektakle Nabucco i Balu maskowego Verdiego podczas tournée Teatru Bolshoi w Mińsku.

W roku 2001 zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, dyrygując Turandot Pucciniego w Colorado Opera Company. W tym samym roku wystąpił po raz pierwszy w Republice Południowej Afryki, prowadząc Rigoletto Verdiego i II Symfonię Mahlera w operze w Kapsztadzie. W 2002 roku kontynuował międzynarodową karierę w Niemczech oraz na Białorusi, współpracując z orkiestrą i chórem Teatru Bolshoi w Mińsku przy spektaklach Toski Pucciniego.

W latach 2002 – 2008 artysta dyrygował między innymi Wolnym strzelcem Webera i Rigoletto Verdiego w National Danish Opera, koncertami symfonicznymi z orkiestrami symfonicznymi w Odense, Aalborg, Białymstoku, orkiestrą Teatro Coccia z Novarra, Aarhus Symphony Orchestra (Dania) oraz Slovak Radio Symphony Orchestra w Bratysławie. W tym okresie pracował również gościnnie z Cairo Symphony Orchestra zarówno w Egipcie, jak i Jordanii (koncert galowy z Placido Domingo i Julią Migene).

W latach 2008 – 2011 artysta sprawował funkcję dyrektora muzycznego Cairo Symphony Orchestra. W tym okresie zadebiutował również w Korei Południowej w Seongnam Art Centre w Seulu, dyrygował również Don Carlosem Verdiego w Royal Danish Opera w Kopenhadze, z którą kontynuował współpracował również przy Napoju miłosnym Donizettiego (2009) i Manon Lescaut Pucciniego w roku (2010).

Wielkim zaszczytem dla maestro było dyrygowanie – w obecności laureatów nagrody Nobla i szwedzkiej rodziny królewskiej – prestiżowym Nobel Prize Concert w Sztokholmie, na którym występowała Royal Stockholm Philharmonic Orchestra oraz tenor Joseph Calleja. W tym czasie artysta prowadził również spektakle Aidy Verdiego w Cairo Opera House, kilka koncertów symfonicznych w Teatro Carlo Felice di Genova i Teatro Verdi di Trieste, Traviatę Verdiego w the Royal Danish Opera i Łucję z Lammermooru Donizettiego na szwedzkim letnim festiwalu operowym ‘Opera pä Skäret’, która została bardzo wysoko oceniona przez międzynarodową krytykę.

W roku 2013 dyrygował Madama Butterfly w Teatro Massimo w Palermo, Cyganerią Pucciniego w Seulu i kilkoma koncertami z Nürnberger Symphoniker. Powrócił również na festiwal ‘Opera pä Skäret’ z Otellem Verdiego (2014) i Traviatą (2015).

Artysta prowadził również Nabucco Verdiego w Cremonie, Brescii, Como i Padwie (2014), Madama Butterfly w Trapani w październiku 2016, koncert symfoniczny w Norymberdze, nagrywał dla Bayerische Rundfunk, dyrygował również spektaklem Andrea Chénier Giordana w Sassari w grudniu 2016.

W latach 2016 – 2017 pełnił obowiązku dyrektora artystycznego Bucharest National Opera House, w której dyrygował kilkoma premierami. Podczas jego dyrekcji rumuńska scena wyprodukowała wiele uznanych produkcji operowych i gościła wybitnych artystów takich jak: Ramon Vargas, Roberto Alagna, Nelly Miricioiu i Sumi Jo.

Artysta kontynuował w międzyczasie karierę międzynarodową: w lecie 2017 ponownie występował na festiwalu ‘Opera pä Skäret’, gdzie dyrygował dwunastoma przedstawieniami Madama Buttefly. Od stycznie do lipca 2018 był koorynatorem muzycznym i artystycznym Romanian National Opera House w Iasi. W marcu 2018 dyrygował muzykami Filharmonii Praskiej podczas koncertu w Royal Opera House w Maskacie w Omanie, w którym wystąpili Roberto Alagna i Aleksandra Kurzak. Następnie prowadził Turandot Pucciniego w Croatian National Theater w Zagrzebiu (maj 2018).

Kalendarz artysty na sezon 2018/2019 obejmuje m.in. następujące wydarzenia: Turandot w Croatian National Theater, Falstaff Verdiegow Opera Lombardia, koncert z udziałem Vittorio Grigolo i Zagreb Philarmonic Orchestra w Royal Opera House w Maskacie, ponownie spektakle Falstaffa (podczas Circuito Marchigiano), koncert z orkiestrą symfoniczną w Norymberdze oraz Madama Butterfly z Roberto Alagną i Aleksandrą Kurzak na Scenie na Placu Defilad w Warszawie w czerwcu 2019.

Organizatorzy

Partnerzy

Organizatorzy

studio-logo
plac-logo

Patroni
honorowi

Partnerzy

Partnerzy

warszawa
LOGO-ambasciata-varsavia 3
logoAmb-Pologne_3
japonia

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

orange_logo 2
instytut
Untitled 2
palac
sin-logo
filharmonia
big
cor
Bitmap
pwm_2

Partnerzy medialni

Partnerzy medialni

Partnerzy medialni

TOK
onet
Newsweek
Polska_times
Naszemiasto

Współpraca redakcyjna

Partnerzy

Partnerzy

classics
vogue2
Maestro
Gazetta
viva
Uroda 60