madama
strzalka
kurzak

Aleksandra
Kurzak

sopran

To tak, jakby wróciły dawne dni świetności bel canta – z największymi nazwiskami: Sills, Sutherland i Callas – znów niesamowite, niezapomniane
 – tak napisało o Aleksandrze Kurzak „Opera Magazine”. 

Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie, jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara Mozarta na scenie Opery Wrocławskiej, u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko w roli Hrabiny. 
W latach 2001-2007 była członkiem zespołu Staatsoper w Hamburgu. Śpiewaczka otrzymała dwa stypendia Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Crescendum Est – Polonia. W 2009 roku Aleksandra Kurzak uzyskała stopień doktora sztuki w dziedzinie muzyki. W wieku 27 lat występowała w najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. Partią Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha w Metropolitan Opera zdobyła wielkie uznanie nowojorskich krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki. 
            Artystka jest pierwszą polską śpiewaczką operową, która podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Decca. Jej pierwszy solowy album „Gioia!”, wydany w 2011 roku, otrzymał status platynowej płyty. Kolejne płyty to „Bel Raggio” z ariami Rossiniego i „Hej, kolęda!” (złota płyta). Album „Chopin: Songs”, który nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Polsce, otrzymał nagrodę Diapason d’Or. W 2018 roku podpisała nową ekskluzywną umowę z wytwórnią Sony Classical. Za swoje osiągnięcia otrzymała Nagrody Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej. Jest także laureatką Wiktora – nagrody przyznawanej przez Akademię Telewizyjną oraz nagrody „Gwarancja Kultury” TVP Kultura.     
Aleksandra Kurzak występowała na najważniejszych scenach operowych świata m. in. w Teatro alla Scala, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Opery w San Francisco czy Opery w Los Angeles. W 2015 roku Aleksandra Kurzak zdobyła nagrodę czytelników w konkursie International Opera Awards przyznawaną przez Opera Magazine, a także nagrodę Bachtrack Opera dla najlepszego śpiewaka poprzedniego sezonu za rolę Donny Fiorilli w Turku we Włoszech Rossiniego w Royal Opera House. W sezonie artystycznym 2015-2016 po raz pierwszy pojawiła się w Paryżu na scenie Opera Bastille w Napoju miłosnym Donizettiego i zadebiutowała jako Rachela w operze Żydówka Halévy’ego w Bayerische Staatsoper w Monachium. W sezonie 2016-2017 Aleksandra Kurzak dołączyła do swojego repertuaru kolejne role: Neddy w Pajacach Leoncavallo w Operze w Zurychu, Mimi w Cyganerii Pucciniego w berlińskiej Staatsoper, Micaëli w Carmen Bizeta w Paryżu, a także Liù w Turandot Pucciniego w londyńskiej Covent Garden. Rok 2017 zakończyła na scenach paryskich rolami Alice w Falstaffie Verdiego oraz Vitellii w Łaskawości Tytusa Mozarta, a ostatnio w marcu 2018 roku zadebiutowała w roli Desdemony w Otellu Verdiego w wiedeńskiej Staatsoper.
W czerwcu 2018 roku  podczas koncertu na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odznaczona została złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
W sezonie 2018/2019 kreować będzie Violettę w Traviacie Verdiego oraz Desdemonę w Otellu w Paryżu, Micaëlę w Carmen w MET w Nowym Jorku, Luisę Miller Verdiego w Monte Carlo oraz tytułową Madame Butterfly w arcydziele Pucciniego, którą po raz pierwszy wykona w Neapolu, a następnie na Scenie na Placu Defilad w Warszawie. 
 

Organizatorzy

Partnerzy

Organizatorzy

studio-logo
plac-logo

Patroni
honorowi

Partnerzy

Partnerzy

warszawa
LOGO-ambasciata-varsavia 3
logoAmb-Pologne_3
japonia

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

orange_logo 2
instytut
Untitled 2
palac
sin-logo
filharmonia
big
cor
Bitmap
pwm_2

Partnerzy medialni

Partnerzy medialni

Partnerzy medialni

TOK
onet
Newsweek
Polska_times
Naszemiasto

Współpraca redakcyjna

Partnerzy

Partnerzy

classics
vogue2
Maestro
Gazetta
viva
Uroda 60