madama
strzalka
Group 21

Karol
Kozłowski

tenor

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Stanisława Daniela Kotlińskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Rolando Paneraia, Salvatore Fisichellego, Sylvii Geszty, Heleny Łazarskiej i Claudia Desderiego. Otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclèe (Rumunia, 2005). 

W latach  2007-2009 był solistą Opery Wrocławskiej, w której zadebiutował jako Alfred w Zemście Nietoperza Straussa i gdzie wykonywał również partie: Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, Almavivy w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Cassia w Otellu Verdiego, Archanioła w Raju utraconym Pendereckiego i Edrisiego w Królu Rogerze Szymanowskiego. Występował na scenach m. in.: wersalskiego Théâtre Montansier (Oebalus w Apollu i Hiacyncie Mozarta), Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze (Almaviva w Cyruliku sewilskim), Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium (Lindoro we Włoszce w Algierze Rossiniego), Opery Kijowskiej (Edrisi w Królu Rogerze), Narodniego Divadla w Brnie (Ferrando w Cosi fan tutte Mozarta) oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie śpiewał jako Vitellozzo w Lukrecji Borgii Donizettiego, Misaił w Borysie Godunowie Musorgskiego, Damazy w Strasznym dworze Moniuszki, Młody sługa w Elektrze R. Straussa, Kudriasz w Katii Kabanowej Janáčka, Edrisi w Królu Rogerze, Goro w Madame Butterfly Pucciniego, Nauczyciel tańca i Latarnik w Manon Lescaut Pucciniego oraz jako Ksiądz Mignon w Diabłach z Loudun Pendereckiego (m. in. za tę rolę artysta został nominowany do Paszportu Polityki 2013 w kategorii: muzyka poważna). 

Jest cenionym wykonawcą dzieł barokowych m. in. partii Ewangelisty w obu Bachowskich pasjach. Występował w operach Händla: Ariodante, Tamerlano i Alcina. Współpracuje z większością polskich zespołów wykonujących muzykę barokową na instrumentach historycznych m.in. z Capellą Cracoviensis, Wrocławską Orkiestrą Barokową, a także z {oh!} Orkiestrą Historyczną, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Il Giardino d’Amore i Arte dei Suonatori.  Występował pod batutą m. in. Fabia Bonizzoniego, Andreasa Speringa, Andrew Parrotta, Konrada Junghänela, Helmutha Rillinga, Kaia Wessela, Christophe’a Rousseta, Benjamina Bayla, Joshuy Rifkina, Fabio Biondiego, Jordiego Savalla i Jana Tomasza Adamusa. 

Występował  m.in.: w inscenizacjach dzieł J. Ph. Rameau – jako tytułowy Pigmalion (Warszawska Opera Kameralna) oraz Valère i Damon w Les Indes galantes (Opera Nova), a także w mniej znanych i od dawna niewykonywanych operach: Semiramide riconosciuta Leonardo Vinciego i  Arminio Hassego (w Warszawie i Pradze).

Wyjątkowa barwa i wszechstronność głosu artysty niejednokrotnie inspirowała współczesnych kompozytorów. Podczas kilku kolejnych edycji festiwalu Kissinger Sommer w Bad Kissingen Kozłowski wykonywał utwory pisane specjalnie dla niego przez m. in. Olivera Schnellera, Manfreda Trojahna i Bernda Redmanna. W 2014 roku Andrzej Kwieciński zadedykował mu swoje Canzon de’ baci na tenor i orkiestrę (utwór zwyciężył w Kategorii Młodych Kompozytorów na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Helsinkach), a Paweł Mykietyn w operze Czarodziejska góra powierzył mu rolę Settembriniego. Prapremiera w reżyserii Andrzeja Chyry miała miejsce na poznańskim Międzynarodowym Festiwalu Malta 2015. 

Dla wydawnictwa DUX artysta zarejestrował kilka albumów z liryką wokalną (kilkakrotnie nominowanych do nagrody Fryderyk) m.in. Pieśni I. J. Paderewskiego a także dwa Schubertowskie cykle: Die schöne Müllerin  i Winterreise.

karolkozlowski.eu

Organizatorzy

Partnerzy

Organizatorzy

studio-logo
plac-logo

Patroni
honorowi

Partnerzy

Partnerzy

warszawa
LOGO-ambasciata-varsavia 3
logoAmb-Pologne_3
japonia

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

orange_logo 2
instytut
Untitled 2
palac
sin-logo
filharmonia
big
cor
Bitmap
pwm_2

Partnerzy medialni

Partnerzy medialni

Partnerzy medialni

TOK
onet
Newsweek
Polska_times
Naszemiasto

Współpraca redakcyjna

Partnerzy

Partnerzy

classics
vogue2
Maestro
Gazetta
viva
Uroda 60